loading

Sınavda Başarılı Olmanın Kuralları

03-05-2018 00:06    2

Çalışmalarıma Nereden Başlamalıyım ?

Çalışmalarınıza başlamadan önce yapabileceğinize ve başarabileceğinize inanın. Çünkü başarabileceğinize inanırsanız başarıya çok yakın olursunuz. Ünlü Amerikan yazar David J. Schwartz’ında  dediği gibi “Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız onu yapmak üzere çözümü bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.”

Başaracağıma İnandıktan Sonra Ne Yapmalıyım ?

  • Seviye tespit sınavları ile başarılı ve başarısız olduğunuz konuları tespit edin. Ardından kendinize en uygun olan düzenli bir çalışma programı oluşturun ve size en verimli olan çalışma yönetimini uygulayın. Çalışma programını düzenli ve istikrarlı bir şekilde uygulamak sizleri başarıya götüren en önemli faktör olacaktır.
  • Her ay seviye tespit sınavlarına girerek başarılı ve başarısız olduğunuz konuların listesini yeniden çıkartın. Önceliğiniz başarısız olduğunuz konularda ki eksiklerinizi gidermek olmalı ancak “Ben bu konuyu anlamıyorum, o kadar çalıştım ama hala yapamıyorum.” gibi cümleler sarf etmeyin kendinize olan inancınız tam olduğu sürece başarıya çok daha yakın olacaksınız.
  • Düzenli olarak çalışmalarınıza devam ederken bolca tekrar yapmayı ihmal etmeyin. Tekrarlarınız uzun süreli ve aralıksız yapmak yerine kısa süreli ve bol tekrarları yapmanız konuları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Ders çalışırken dikkatinizi dağıtacak olan her şeyden uzak durmaya çalışın. Örneğin ders çalışırken müzik dinlemek dikkatinizi dağıtan en büyük faktörlerden bir tanesi, her ne kadar da dikkatinizin dağılmadığını düşünseniz de yanlış bir düşünce olduğunu yeniden belirtelim.

Değerli öğrenciler Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği üzere unutmayın “Zafer, “zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise “başaracağım” diye başlayarak sonunda “başardım” diyenindir.”


Etiketler: