loading

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

03-05-2018 00:10    2

Verimli Ders Çalışmak Nedir?

Sahip olduğumuz zamanı en verimli ve programlı bir şekilde değerlendirerek, sonucunda verim alınmasını sağlayan çalışma yöntemidir. Unutmayın önemli olan ne kadar ders çalıştığınız değil ne kadar verimli çalıştığınızdır.

Ders Çalışma Programı Hazırla

Zamanı verimli kullanmanın en iyi yolu çalışma programına sahip olmaktan geçmektedir. Hangi konuya ne zaman, ne kadar çalışacağınızı, ne zaman ara vereceğinizi bilmek ve bunları bilinçli bir şekilde yapmak açısından önem arz etmektedir.  Bu sebepten ötürü kendinize en uygun çalışma programını hazırlamak size fayda sağlayacaktır.

Etkili Oku ve Not Al

Okumuş olduğunuz bir metni daha iyi anlamak ve önemli gördüğünüz yerleri kaçırmamak adına not almayı veya altını çizmeyi ihmal etmeyin.  Not almanız tekrar yaparken zamanı daha verimli kullanmanızı sağlamaktadır.

Okulda gitmeden önce  mutlaka ertesi gün işleyeceğiniz konulara hazırlık yapın. Hazırlık yapmanız size dersi işledikten sonra konuyu daha iyi anlamanıza yol açacaktır.

Dersi dinlerken veya eğitim videosu izlerken önemli olarak sizlere söylenen yerleri ve işlediğiniz konuya dair ufak ufak notlar alın, unutmayın “Söz uçar yazı kalır.”

Motivasyonunu Yüksek Tut

Verimli ders çalışmanın temelinde yüksek motivasyon bulunmaktadır. Kendinize güvenmeli ve başaracağınıza inanmalısınız. Kendinize güvenmez ve başaracağınıza inanmazsanız motivasyon düşüklüğü yaşayacağınızdan dolayı çalışmış olduğunuz konuyu anlayabilecek olsanız dahi anlayamaz ve yapamazsınız. 


Etiketler: